Koncert
Maciej Maleńczuk z Zespołem Psychodancing

Maciej Maleńczuk z Zespołem Psychodancing

  • 2013-04-13, , godzina 20:00
  • 110 zł / 100 zł / 90 zł
  • Filharmonia im. Artura Malawskiego, Rzeszów
  • Zobacz profil >>

Wystąpili

Opis

Właściwie ma na imię Mirosław. Urodził się 14 sierpnia 1961 roku w Wojcieszowie w dawnym województwie jeleniogórskim. Był trudnym dzieckiem. Kilkukrotnie musiał zmieniać szkoły podstawowe, był także uczniem szkoły zawodowej, a później sportowego liceum zawodowego (w klasie o specjalności obróbka skrawaniem), z którego zrezygnował.

W tym czasie interesował się muzyką, słuchał jazzu, a także amerykańskich gwiazd rocka, The Doors i Led Zeppelin. W 1981 roku odmówił służby wojskowej ze względu na swoje hipisowskie poglądy, za co został skazany na dwa lata więzienia. Podziemna organizacja opozycyjna Wolność i Pokój organizowała sprzeciw w tej sprawie. Podczas pobytu w zakładzie karnym Maleńczuk zaczął śpiewać bluesowe piosenki. Po wyjściu na wolność postanowił pozostać niezależny i zaczął zarabiać na życie graniem muzyki na ulicy. Stał się bardzo rozpoznawalną postacią Krakowa, czasem nazywany był ulicznym bardem tego miasta. Pod koniec lat 80. pojawił się w dwóch filmach, których fabuła dotyczyła muzyki. W 1986 roku Maleńczuk dołączył do założonego rok wcześniej zespołu Püdelsi. W tym samym roku grupa wystąpiła na festiwalu w Jarocinie i dzięki piosence "Düpa" zdobyła uznanie publiczności. Rok później zespół wydał płytę "Bela Pupa", na której Maleńczuk jest tylko drugim wokalistą, zaś główną postacią jest Kora Jackowska. Chociaż muzyk często kojarzony jest z Püdelsami, historia jego uczestnictwa w zespole jest dość zagmatwana i naznaczona wieloma kontrowersyjnymi rozstaniami i powrotami.

Na początku lat 90. Maleńczuk postanowił skończyć z graniem na ulicy i poważniej zająć się działalnością muzyczną. W 1993 roku założył w Krakowie zespół pod nazwą Homo Twist. Z nim rok później wydał płytę "Cały ten seks", na którą w całości złożyły się piosenki Maleńczuka, niektóre powstałe jeszcze w czasie jego ulicznych występów.

Lata 1995 -1997 to dla muzyka pracowity okres, w którym związany był jednocześnie z dwiema kapelami. Wynikiem tej pracy były dwie płyty z Püdelsami: "Viribus Unitis" (1996) oraz nagrane w tym samym czasie "Narodziny Zbigniewa" (1997), a także albumy grupy Homo Twist: "Homo Twist" (1996) i "Moniti Revan" (1997). Obydwie formacje poza Maleńczukiem, łączy postać Franza Dreadhuntera, który jednak postanowił skoncentrować się na pracy z Püdelsami. Z Homo Twist zaczął wówczas współpracę Olaf Deriglasoff, a na płycie z 1996 roku pojawił się nawet Wojciech Waglewski. To jednak Maleńczuk był osobą nadającą charakter obu grupom.

W 1998 roku piosenkarz zdecydował się na wydanie pierwszej oficjalnej solowej płyty, która ukazała się pod tytułem "Pan Maleńczuk". Złożyły się na nią utwory grane kiedyś przez artystę na ulicy, zamieszczone wcześniej na wydawanych na przełomie lat 80. i 90. nieoficjalnych kasetach magnetofonowych.

W następnym roku ukazała się kolejna nagrana przez Püdelsów płyta "Psychopop", po której Maleńczuk znów powrócił do pracy z Homo Twistem i wyruszył w trasę koncertową. Odbywające się w 2000 roku występy tego zespołu miały być podsumowaniem kilkuletniej działalności. Podczas jednego z nich nagrano materiał przeznaczony na wydaną dwa lata później koncertową płytę "Live After Death". Również w 2002 roku ukazał się drugi solowy album artysty "Ande La More".

ydana w 2003 roku płyta Püdelsów "Wolność słowa" okazała się wielkim sukcesem i osiągnęła status złota, tygodniami utrzymując się na listach sprzedaży. Niektóre piosenki, jak pastiszowy "Mundialeiro", "Uważaj na niego" czy polityczny "Nigdy więcej" były wszechobecne w mediach. Po jakimś czasie pogorszyły się jednak relacje wewnątrz zespołu, głównie za względu na spory pomiędzy Maleńczukiem a założycielem grupy Andrzejem "Pudlem" Bieniaszem. Ten pierwszy zdecydował się na definitywne opuszczenie formacji po wieloletniej współpracy.

W 2003 roku Maleńczuk ujawnił swoją pisarską twórczość, wydając w prestiżowym krakowskim Wydawnictwie Literackim poemat "Chamstwo w państwie". Za utwór otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki, zebrał także przychylne recenzje w prasie.

Poza projektami solowymi Maleńczuk postanowił reaktywować założony przez siebie Homo Twist. Wiosną 2005 roku zespół rozpoczął wspólne koncerty, a już pod koniec października wydał nową płytę "Demonologic". Jest ona przejawem wzrastającego zainteresowania Maleńczuka alchemią i magią. Tematycznie łączy się to z przedstawieniem "Bal u Wolanda" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w którym artysta zagra tytułową rolę. - To jest głębsza fascynacja - opowiadał Maleńczuk w wywiadzie dla krakowskiej Gazety Wyborczej. - Ale właściwie czym ja się fascynuję? Fascynuję się demonologią, alchemią. Kraków jak najbardziej się do tego nadaje, w Krakowie zawsze tych różnych diabełków było dużo. Może dlatego, że tyle tu kościołów.

Maleńczuk swój kontrowersyjny wizerunek potwierdził także będąc jurorem w trzeciej edycji programu "Idol" w telewizji Polsat. Równie dziwnym posunięciem było wydanie w 2006 roku albumu "Cantigas de Santa Maria", zawierającego współczesne wersje średniowiecznych pieśni kastylijskich, który piosenkarz nagrał wraz z zespołem Consort. Towarzyszyła ona spektaklowi teatralnemu o tym samym tytule.

W tym samym okresie Maleńczuk nawiązał współpracę z inną legendą polskiej muzyki rock Wojciechem Waglewskim (Osjan, Voo Voo). Wspólne koncerty zaowocowały nagraniem studyjnej płyty, która okazała się w maju 2007 roku pod tytułem "Koledzy" i zyskała wielką popularność oraz status platyny.

Kolejny raz muzyk zmienił konwencję wydając w 2008 roku "Psychodancing", płytę, na której znalazły się zarówno rockowe standardy, jak i autorskie utwory Maleńczuka, wszystkie nagrane w tanecznej stylistyce. Oczywiście piosenki niejednokrotnie prezentowane były na koncertach. Sprzedaż zagwarantowała albumowi złoty status.

Sukcesem był również krążek "Matematyk" (2008) nagrany przez Homo Twist, dobrze oceniony przez pisma muzyczne.

Polecamy
Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
TOOL wraca do Europy: Zespół zaprasza na koncert do Krakowa [WIDEO]

Po długim oczekiwaniu ogłosili swoją wiosenną trasę koncertową, obiecającą niezapomniane przeżycia muzyczne dla fanów metalu progresywnego.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!