Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

18729

18729

(Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów)

18729
 

Opis spektaklu

Opowieść o losach wybitnego, związanego z Rzeszowem i Teatrem Wandy Siemaszkowej artysty - Józefa Szajny. Tytuł przedstawienia to jego obozowe „ imię” – numer wytatuowany na przedramieniu więźnia KL Auschwitz. Tekst sztuki powstał w oparciu o wyśmienitą biografię profesora „18 znaczy życie” napisaną przez rzeszowskiego pisarza Jerzego Fąfarę.

Akcja sztuki rozgrywa się w karnym bunkrze, tzw. stehzelle, w której młody Szajna oczekiwał na wykonanie wyroku śmierci. Miejsce to staje się dla niego i dla widzów miejscem przywołania w pamięci fragmentów dzieciństwa i młodości i rodzenia się jego życiowej filozofii. To w tym miejscu skazany na śmierć młody chłopak postanowił wyzwalać i budować siebie poprzez sztukę. Z niej uczynić sens swojego życia. Ostatni fragment przedstawienia to swoiste oprowadzanie po Szajna Galerii i jej eksponatach. Aktor wcielający się w rolę profesora tłumaczy widzom przesłanie dzieł zgromadzonych w galerii. W przedstawieniu wykorzystano w formie projekcji filmowej materiały archiwalne z II wojny światowej. Szczególną atmosferę przedstawienia tworzy przestrzeń Szajna Galerii i wykonywana na żywo muzyka intuicyjna Zbigniewa Lamparta.

 
Komentarze i opiniedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

 
BLOK PROMOWANY
Ziaja Sopot Spa - poczuj zapach nadmorskich wakacjiWeź udział w konkursie i wygraj zestaw kosmetyków Ziaja z serii Sopot i Sopot Spa.
FB dlaMaturzysty.pl reklama