Teatr
Spektakl "Łysa śpiewaczka"

Spektakl "Łysa śpiewaczka"

Opis

Spektakl „Łysa śpiewaczka” na podstawie dramatu Eugène Ionesco, w reż. Małgorzaty Machowskiej.


Teatr Maska i Rzeszowskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych Pełna Kultura zapraszają na drugie spotkanie ze Sceną Otwartą. Raz w miesiącu, w ramach projektu Scena Otwarta, będzie prezentowany  starannie wybrany spektakl,  wyróżniający się wysoką jakością artystyczną, nowatorskim sposobem myślenia i wykorzystania teatralnego tworzywa. 

Tym razem Scena Otwarta zaprasza na spektakl „Łysa śpiewaczka”.  Przedstawienie to jest koprodukcją Rzeszowskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych Pełna Kultura, Urzędu Miasta Rzeszowa, Estrady Rzeszowskiej i Teatru Maska. Autorką scenografii jest Maria Kanigowska-Belcar, reżyserem Małgorzata Machowska, muzykę skomponował Dominik Muszyński, ruch sceniczny opracowała Marta Bury. W spektaklu wystąpią: Kamila Rybacka, Marta Bury i Tomasz Kuliberda oraz Małgorzata Machowska i Kornel Pieńko. 

„Łysa śpiewaczka” to spektakl opowiadający o trwaniu w swoistym bezruchu, rozdarciu między pragnieniem i jednoczesną niemożnością działania, uwięzieniu przez własne lęki w potoku słów bez znaczenia. W programie do przedstawienia Katarzyna Migdałowska pisze: „...Cztery osoby – a może tylko jedna – w nieprawdziwym świecie wygłaszają nieprawdziwe kwestie, wypowiadają pozbawione sensu, wyprane z emocji zdania, które nie potrafią spleść się w rozmowę. Z nieruchomych ust płyną w przestrzeń puste dźwięki oszukując nieuważnego słuchacza pozornym wyrafinowaniem. Bezduszna gramatyka nie potrafi jednak zatuszować błahości komunikatu, bo tej rozmowie nie o porozumienie chodzi. Ta rozmowa jest jedynie zewnętrznym znakiem rozpaczliwego poszukiwania własnego człowieczeństwa. 

Skąd ten przerażający bezruch? Skąd te ograniczenia? Czy wynikają one ze strachu? Być może. Trudno walczyć o siebie, o spełnienie swoich pragnień. Czasem taka ucieczka w bezruch, w trwanie na granicy letargu może wydawać się łatwiejsza, mniej bolesna niż zmaganie z rzeczywistością. Ale czy daje szczęście? Tego państwo Smith i państwo Martin raczej się nie dowiedzą. Ukryci w swoich kokonach będą marzyć, że się z nich wyzwalają i przeżywać katusze na myśl, że to marzenie może się spełnić. Pozostaną więc na zawsze równie nieprawdziwi, jak ich wypełnione pustką rozmowy i zawsze ze strachem i zazdrością spoglądać będą na tych, którzy potrafią po prostu żyć.”
(źródło: resinet.pl) 
  
Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.