Literatura
Preteksty Literackie

Preteksty Literackie

  • 2008-12-17, , godzina 19:15
  • Piwnica Kulturalna YES (ul. Reformacka) , Rzeszów

Opis

Gośćmi spotkania będą. Eryk Ostrowski - poeta oraz Paweł Olearka - fotograf.

W programie:
- Neil Tennant (Pet Shop Boys) w przekładach Eryka Ostrowskiego,
 - Otwarcie wystawy foto - Paweł Olearka „London in Black & White"
 
 
ERYK OSTROWSKI
Poeta i eseista. Debiut poetycki - „Śnieżne Góry" wydane w 1996 r. Następne tomy - „Ultramaryna" (1997), „Słońce" (1999), „Ludzie których obecność wystarczy" (2003), „Mięta" (2004).
Wybory wierszy - „Muzyka na wzgórzu" (2005), „Dar" - w języku serbskim (2006).
 Tłumaczony przez wybitnych tłumaczy: Biserka Rajcić (serbski), Geza Cseby (węgierski).
Publikacje prasowe m.in. „Odra", „Lampa", „Więź", „Zeszyty Literackie", „Nowa Okolica Poetów", „Fragile", „Pogranicza", „Ha!art", „Topos", „Kraków", „Tygiel Kultury", „Przekrój", „Pismo" (organ serbskiego PEN Clubu; arkusz poetycki Sneżne planine).
W opracowaniu i z przedmową Eryka Ostrowskiego ukazał się pierwszy od jedenastu lat polski wybór poezji Mariny Cwietajewej „Być chłopcem twoim jasnowłosym" (2006).
 Stypendysta Miasta Krakowa (2002) i Ministra Kultury (2008). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 2001 roku jest opiekunem spuścizny literackiej Joanny Salamon.


PAWEŁ OLEARKA
 Absolwent Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (wydział operatorski, fotografia). Wykładowca fotografii w Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych art_core. Uczestnik i organizator wielu wystaw w kraju i zagranicą.
 Ważniejsze nagrody: III nagroda w ogólnopolskim konkursie fotograficznym FOTO ODLOT 1997, I nagroda w konkursie fotograficznym „Zdjęcie roku" w kategorii reportaż ZAMOŚĆ 2001, III nagroda w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Portret i pejzaż" 2002, III nagroda w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Dziecko niepełnosprawne - kochane takie jakie jest, dlatego że jest" 2002.


Ostatnio dodane
Harley Quinn – Głosuj na Harley, tom 5
Premiery komiksów Egmontu na sierpień 2020

Poznajcie nowe przygody takich postaci jak Harley Quinn, Deadpool czy Batman oraz grup X-Men oraz Avengers.

Lektury szkolne, do których warto wrócić

Sprawdź, po które lektur zdecydowanie warto sięgnąć nawet w dorosłym życiu.