Czytelnia - Naszym zdaniem

"Łaskawe" - dzieło na miarę Dostojewskiego?
"Łaskawe" - dzieło na miarę Dostojewskiego?

Ta książka wstrząsnęła literackim światem. Dla jednych "Łaskawe" to fenomen, dla drugich brutalna pornografia zbrodni i laurka dla nagiej siły. Jedno jest pewne - obok "Łaskawych" nie da się przejść obojętnie.

Fenomen Baracka Obamy
Fenomen Baracka Obamy

- Chciałbym mieć nareszcie inteligentnego prezydenta, więc popieram Obamę - tak swoje poparcie dla Baracka Obamy uzasadnia amerykański ekonomista, laureat Nagrody Nobla Edmund S. Phelps.

Nieznane zdjęcia Ryszarda Kapuścińskiego
Nieznane zdjęcia Ryszarda Kapuścińskiego

Ryszard Kapuściński był nie tylko jednym z najwybitniejszych reportażystów XX wieku, ale też znakomitym fotografem. W albumie "Ze świata", który ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Znak, znalazł się wybór jego najlepszych - często nigdy nie publikowanych - fotografii robionych podczas podróży autora Cesarza po całym świecie.

"Trzech kumpli" w wersji książkowej
"Trzech kumpli" w wersji książkowej

Film Anny Ferens i Ewy Stankiewicz "Trzech kumpli" - najgłośniejszy film dokumentalny ostatnich lat - doczekał się swojego książkowego uzupełnienia. 27 października książka stworzona na podstawie obrazu Ferens i Stankiewicz ukaże się nakładem wydawnictwa Znak.

Tajna wojna o Ukrainę
Tajna wojna o Ukrainę

Swoją ostatnią wojnę Józef Piłsudski wypowiedział Józefowi Stalinowi. Tym razem nie była to walka „z otwartą przyłbicą", ale cicha wojna szpiegów i agentów. Nie toczono jej, pochylając się nad sztabowymi mapami, czy wydając rozkazy tysiącom żołnierzy. Prowadziła ją niewielka grupa „zaufanych" Komendanta. Najważniejszym z nich był bohater tej książki - Henryk Józewski. Stawką w tej rozgrywce była Ukraina.

Ryszard Kapuściński w całości
Ryszard Kapuściński w całości

Książka Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka - literaturoznawców od lat zajmujących się twórczością Ryszarda Kapuścińskiego - to pierwsza próba pokazania całości dzieła autora "Podróży z Herodotem". Pierwsza na polskim rynku wydawniczym biografia jednego z najlepszych dziennikarzy minionego stulecia ukaże się w listopadzie.

"Mocarz" i "Nasi okupanci"
"Mocarz" i "Nasi okupanci"

W październiku ukażą się dwie nowe książki w serii "Kanon", wydawanej przez "Krytykę Polityczną". Będą to "Mocarz. Sztuka w trzech aktach" Stanisława Brzozowskiego i "Nasi okupanci" Tadeusza Boy-Żeleńskiego.

Sen o utopii
Sen o utopii

Tobias Jones, znany brytyjski dziennikarz, zmęczony pośpiechem cywilizacji postanawia spędzić rok swojego życia wraz z rodziną w kilku różnych alternatywnych społecznościach, wspólnotach religijnych. Swoje doświadczenia opisał w książce "Sen o utopii", która niedługo ukaże nakładem wydawnictwa W.A.B.

Borges, jakiego nie znacie
Borges, jakiego nie znacie

"Polemiki" Jose Luisa Borgesa to zbiór esejów bogatych w tytuły, nazwiska i fakty znane i nieznane polskiemu czytelnikowi.

Dlaczego Latynosi skręcili w lewo?
Dlaczego Latynosi skręcili w lewo?

Wahadło polityczne Ameryki Południowej poszło w ruch. W wielu krajach kontynentu do władzy doszły partie lewicowe. Dlaczego tak się stało? Wyjaśnia to Carlos Antonio Aguirre Rojas w książce "Ameryka Łacińska na rozdrożu".

Ostatnio dodane
Z Polską i Ukrainą jest jak z barszczem
Z Polską i Ukrainą jest jak z barszczem

Ukraiński borszcz jest gęstszy, bardziej wyrazisty i bardziej sycący. Jest mieszanką wszystkiego, co najlepsze i wszystkiego, co akurat znajdzie się pod ręką. Jak sama Ukraina – zaskakująca mieszanka narodowa, historyczna i tożsamościowa.

"System Białoruś" Andrzeja Poczobuta
"System Białoruś" Andrzeja Poczobuta

„Państwo to JA!” - mawiał Ludwik XIV, absolutny władca Francji i Francuzów. Podobnie może mówić dziś o sobie Aleksander Łukaszenka, prezydent, władca i „baćka” Białorusi od 1994 roku.