Czytelnia - Naszym zdaniem

Legendy o krwi...
Legendy o krwi...

Najnowsza książka wybitnej badaczki Joanny Tokarskiej-Bakir, "Legendy o krwi. Antropologia przesądu", dotyczy etnografii antysemityzmu i antyjudaizmu. Autorka kontynuuje rozważanie, które zostały rozpoczęte w Obrazie osobliwym. Hermeneutycznej lekturze źródeł etnograficznych: wielkich opowieściach. Wnikliwie śledzi losy przesądu popularnego w Europie, a żywego do dziś między innymi w Sandomierzu, owych „legend o krwi" (tzw. blood libels), który przypisuje Żydom tzw. mordy rytualne i profanacje eucharystii.

Umberto Eco i "Dzieło otwarte"
Umberto Eco i "Dzieło otwarte"

Na rynku wydawniczym ukazała się nowa książka Umberta Eco "Dzieło otwarte. Forma i nieokreśloność w poetykach współczesnych". Tym razem uczony z Włoch zajął się sztuką i jej interpretacją.

Polityka teatru
Polityka teatru

W dyskusjach o teatrze z łatwością przychodzi nam przeciwstawianie wielkiej sztuki tanim chwytom publicystycznym. Czy faktycznie obecność polityki w teatrze musi wpisywać się w tak łatwe opozycje? Co oznacza dziś polityczność sztuki? Jak o niej mówić? Jak połączyć polityczność sztuki z poszukiwaniami formalnymi i artystyczną inwencją?

Rzut okiem na chirurgię
Rzut okiem na chirurgię

Wydawna niedawno przez krakowski "Znak" książka "Stulecie chirurgów" to fascynująca historia rozwoju chirurgii.

Lekcja Bronisława Geremka
Lekcja Bronisława Geremka

Siedemnaście lat, które dzielą niedawne wznowienie wywiadu-rzeki Jacka Żakowskiego z Bronisławem Geremkiem od jej pierwszego wydania, były czasem szalenie dynamicznej zmiany ustroju, gospodarki, polityki, wreszcie, świadomości i tożsamościo. Powinny być także okresem głębokiej refleksji nad wydarzeniami, które tak szczególowo opisuje profesor Geremek. Powinny - ale jednak nie były. Nawet więcej, ostatnie siedemnaście lat można nazwać wszystkim, tylko nie twórczą refleksją. A z pomocą w odpowiedzi na fundamentalne pytanie, dlaczego tak się stało, służy na kartach książki sam Bronisław Geremek.

Książka o wojennych potworach
Książka o wojennych potworach

Książka brytyjskiego historyka Laurence Reese'a "Kaci i ofiary. Okrucieństwa II wojny światowej i ich sprawcy" zawiera wstrząsające portrety zbrodniarzy i ich ofiar, którzy w sposób szczególny zapisali się na kartach historii II wojny światowej.

Czarnoskóry Kennedy?
Czarnoskóry Kennedy?

W Ameryce sensacja: nominację Demokratów w wyścigu do Białego Domu uzyskał Afroamerykanin, Barack Obama. Stało się to po raz pierwszy. Jakie ma poglądy i do jakich wartości się przyznaje? Co wynika z fascynacji jego osobą? Postać Obamy świetnie opisuje Christoph von Marschall w książce "Barack Obama - czarnoskóry Kennedy".

To była największa bitwa w historii
To była największa bitwa w historii

Walka o Moskwę w 1941 roku były największą bitwą II wojny światowej. Angielski history, Rodric Braithwaite, opisał tamten czas w świetnej książce "Moskwa 1941. Największa bitwa II wojny światowej". Praca niebawem ukaże się w Polsce.

Całkiem Bliski Wschód
Całkiem Bliski Wschód

Na polskim rynku wydawniczym nie ma zbyt wielu pozycji, opisujących obyczaje i życie krajów Bliskiego Wschodu. Książka Stanisława Gulińskiego "Całkiem Bliski Wschód", która ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, ma szansę zapełnić tę lukę.

Wstrząsające wspomnienie Sybiru
Wstrząsające wspomnienie Sybiru

W najbliższym czasie nakładem wydawnictwa Znak ukaże się nowe wydanie książki Ireny Grudzińskiej-Gross i Jana Tomasza Grossa "W czterdziestym nas Matko na Sibir zesłali...". Pozycja ta - po jej publikacji w drugim obiegu - stała się książką kultową.

Ostatnio dodane
Z Polską i Ukrainą jest jak z barszczem
Z Polską i Ukrainą jest jak z barszczem

Ukraiński borszcz jest gęstszy, bardziej wyrazisty i bardziej sycący. Jest mieszanką wszystkiego, co najlepsze i wszystkiego, co akurat znajdzie się pod ręką. Jak sama Ukraina – zaskakująca mieszanka narodowa, historyczna i tożsamościowa.

"System Białoruś" Andrzeja Poczobuta
"System Białoruś" Andrzeja Poczobuta

„Państwo to JA!” - mawiał Ludwik XIV, absolutny władca Francji i Francuzów. Podobnie może mówić dziś o sobie Aleksander Łukaszenka, prezydent, władca i „baćka” Białorusi od 1994 roku.