Polska - Świat nauki

Internet dla studenta – jak wybrać ofertę?

Internet dla studenta

2018-06-28 09:37:12 | Rzeszów

Student potrzebuje internetu do nauki, pisania prac zaliczeniowych, przygotowywania prezentacji multimedialnych, jak i wielu innych czynności. Przypomnijmy, że zgodnie z badaniem CBOS, w studenckiej grupie wiekowej, czyli w przedziale 18-24 lat, wszyscy korzystają z internetu i jest to jedyna taka kategoria. Na jaką ofertę internetu powinien zdecydować się żak?

kobieta przy laptopie

Jak z internetem łączą się studenci?

Inne wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS pokazują, że 87 proc. Polaków łączy się z internetem bezprzewodowo, korzystając z laptopa, smartfona czy tabletu, i jest to oczywiście normalne. Zazwyczaj łącze internetowe, z którego korzystamy w swoich domach, dzielimy pomiędzy wielu użytkowników, używając do tego routera. Zatem wnioski pozostają stosunkowo proste – potrzebujemy szybkiego łącza stałego, które będziemy dzielić z domownikami czy też studentami, z którymi wspólnie wynajmujemy mieszkanie.

Internet światłowodowy dla studenta?

Internet światłowodowy jest w Polsce wciąż nową technologią, jednak na tyle przystępną cenowo, że jak najbardziej pozostaje w zasięgu możliwości finansowych żaka. Z pewnością u wielu studentów sama nazwa może co prawda budzić skojarzenia z czymś drogim i dosyć ekskluzywnym, ale w rzeczywistości tak nie jest. Warto jednak zaznaczyć, że chociaż odsetek gospodarstw domowych, które korzystają z takiego internetu, zwiększył się w 2017 roku w stosunku do 2016 o 400 proc., to nadal używa go zaledwie niecałe 4 proc. polskich gospodarstw. Pierwsze pytanie powinno zatem brzmieć – czy na pewno mieszkanie studenta pozwala na korzystanie z internetu światłowodowego? Zazwyczaj operatorzy dają możliwość sprawdzenia takich danych na swoich stronach. Jeśli studenta interesuje internet bez umowy długoterminowej UPC, to wystarczy, że przejdzie na podstronę „zamów usługę” https://www.upc.pl/internet/kup-internet/. Tam musi tylko podać swój adres i wtedy uzyska informację, czy w miejscu jego zamieszkania usługa jest dostępna:

Światłowód dostępny – co dalej?

Jeśli usługa jest dostępna pod wskazanym adresem, to dalsze kroki zależne są od sytuacji danego studenta. Wspomniana firma UPC oferowała w poprzednich latach internet dla studentów, teraz nie ma tego typu oferty, ale może się pojawić. W praktyce zatem internet jest dostępny dla każdego i nie wymaga np. okazania legitymacji studenckiej do podpisania umowy. Jeśli student mieszka z rodziną, to musi po prostu ustalić z domownikami, na kogo zostanie podpisana umowa. Potem pozostaje już tylko kwestia wyboru odpowiedniego pakietu, który pozwoli swobodnie korzystać z internetu danej liczbie użytkowników. Prędkość internetu do 250 Mb/s umożliwia komfortowe łączenie się z siecią nawet na więcej niż 5 urządzeniach, również wtedy, gdy użytkownicy będą swoimi działaniami mocno to łącze obciążać.

Bez zgody właściciela ani rusz!

Sytuacja może wyglądać nieco inaczej w przypadku, gdy student wynajmuje mieszkanie wraz z kolegami. Kluczowe znaczenie mają ustalenia zawarte w umowie najmu mieszkania. Jeśli np. konieczne będzie wykonanie nowej instalacji w mieszkaniu, to wtedy prawdopodobnie niezbędna będzie zgoda właściciela. Wykonanie instalacji bez tej zgody może zakończyć się tym, że właściciel zażąda jej usunięcia.

Jeśli uda się uzyskać zgodę, to wtedy studenci muszą wybrać dla siebie pakiet. W sytuacji, gdy mieszkanie wynajmują 3 osoby, to prawdopodobnie wystarczające będzie łącze z prędkością do 60 Mb/s. W przypadku wspomnianego UPC usługa z takimi parametrami kosztuje niecałe 50 zł miesięcznie. Oznacza to, że studenci będą w stanie ograniczyć koszt korzystania z szybkiego internetu do kwoty poniżej 20 zł miesięcznie na osobę. Przypomnijmy, że to nielimitowany internet. Oczywiście do podzielenia usługi konieczny będzie jeszcze router, którego kupno nie musi się jednak wiązać z wysokim wydatkiem, a i w jego przypadku możliwe są oszczędności, np. poprzez zakup używanego urządzenia.

Tani i szybki internet? Jak najbardziej

Tani internet dla studenta nie musi oznaczać konieczności korzystania z wolnego łącza i limitowanego transferu. Jeśli żacy przeanalizują możliwości dostępne dla ich mieszkania, to zapewne znajdą ofertę, która pozwoli im korzystać z szybkiego internetu za niewielkie pieniądze.

Artykuł Zewnętrzny

fot. GaudiLab / https://www.shutterstock.com

Słowa kluczowe: internet, Rzeszow, tani internet
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

szkoła
Jak uczyć o nowych technologiach i wykorzystywać je w szkole?

Jak rozmawiać o nowych technologiach w szkole?

Polecamy
2. Lotniskowe Targi Zawodoznawcze KrakÃłw Airport
Jak wyglądała 2. edycja Lotniskowych Targów Zawodoznawczych Kraków Airport?

Zobacz, co wydarzyło się podczas tegorocznej edycji Targów Zawodoznawczych.

Atlas ZasobÃłw Otwartej Nauki 2.0
Ponad 60 tysięcy zasobów naukowych dostępnych na jednej platformie

Celem projektu jest zwiększenie dostępności, poprawa jakości oraz rozszerzenie możliwości ponownego wykorzystania zasobów nauki.

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.