Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Nadchodzi Maraton Pisania Listów w WSPiA

2017-12-05

Koło Naukowe – Grupa Studenci dla Prawa Człowieka działająca w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej zaprasza na kolejną edycję Maratonu Pisania Listów. Tym razem każdy z nas będzie mógł wesprzeć jednego z 10 więźniów sumienia, których prawa różny sposób zostały złamane. W tym roku maraton rozpocznie się w środę 6 grudnia i potrwa do soboty 9 grudnia.Wydarzenie odbędzie się w dniach 6-9 grudnia.

Tegoroczny Maraton Pisania Listów w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej zorganizowany zostanie już po raz dziewiąty. Jak co roku, studenci, wykładowcy oraz mieszkańcy Rzeszowa będą mogli napisać i wysyłać kilkaset listów w obronie więźniów sumienia na całym świecie. Akcja organizowana jest przez działające w WSPiA Koło Naukowe Grupa – Studenci dla Praw Człowieka.

Maraton Pisania Listów to inicjatywa Amnesty International, której celem jest zwrócenie uwagi władz Państw, w których łamane są prawa człowieka. Co roku organizatorzy akcji otrzymujemy wiele dobrych wiadomości o uwolnieniu więźniów sumienia oraz o przestrzeganiu praw człowieka w miejscach, gdzie dotychczas nie były respektowane. Pokazuje to, że listy przygotowywane przez uczestników Maratonu zostają zauważone i w realny sposób pomagają pokrzywdzonym, których prawa zostały złamane.

- Iskra odwagi jest w każdym z nastłumaczy ideę akcji Kinga Mikuła z Grupy Studenci dla Prawa Człowieka w WSPiA.Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować, pisząc list. Możemy działać razem ramię w ramię z innymi obrońcami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu będziemy pisać listy w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw. To osoby, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia.

Wśród tegorocznych więźniów sumienia są: Farid i Issa z Izrael, którzy protestowali przeciwko zbrodniom wojennym; Clovis Razafimalala z Madagaskaru skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego. Kolejne osoby to Taner i 10 ze Stambułu uwięzieni za obronę praw człowieka; Jamajka Shackelia Jackson nękana za przeciwstawianie się przemocy policjantów oraz ruch Milpah, którego członkowie ryzykują życiem w obronie swojej ziemi. Podczas Maratonu Pisania Listów można także wstawić się za Sakris Kupila walczącym o prawo do bycia sobą w Finlandii; Mahadine, któremu grozi więzienie za post na Facebooku krytykujący rząd Czadu; Ni Yulan eksmitowaną i nękaną za obronę praw lokatorów w Chinach. Kolejne dwie osoby to Xulhaz Mannan zamordowany za obronę praw LGBTIQ i Hanan Badr El-din z Egiptu, której grożą zarzuty za poszukiwania zaginionego męża.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka (10 grudnia). Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International. Podczas wydarzenia na całym świecie miliony ludzi mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. W zeszłym roku w samej Polsce napisano ponad 356 000 listów, a w akcję zaangażowało się blisko 100 000 osób.

ip

fot. materiały prasowe

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama