Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

WSPiA zaprasza na Podkarpackie Forum Kryminalistyki

2017-12-19

Dopalacze – nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii to temat zbliżającego się Podkarpackiego Forum Kryminalistyki. Dyskusja, w której uczestniczyć będzie prawie 200 osób m.in. przedstawiciele Inspekcji Sanitarnych z całej Polski, nauczyciele oraz funkcjonariusze różnych służb odpowiedzialnych za ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego, odbędzie się w najbliższą środę 20 grudnia 2017 r. Organizatorem Forum jest WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.Głównym tematem forum będzie problem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu dopalaczy.

Zbliżająca się ogólnopolska konferencja na temat walki z dopalaczami organizowana jest w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej już po raz czwarty. Co roku w dyskusji uczestniczy ponad 200 osób m.in. Inspekcja Sanitarna z całej Polski, sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze Policji i Służby Więziennej, psychologowie, terapeuci uzależnień, kuratorzy sądowi oraz dyrektorzy i nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. W konferencji wezmą też udział studenci i uczniowie podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych.

Efektem poprzednich konferencji na temat dopalaczy jest wzięcie pod uwagę wniosków z dyskusji przez Ministerstwo Zdrowia przy tworzeniu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

To bardzo ważna informacja. Od czterech lat po naszych konferencjach przygotowujemy raporty i propozycje zmian, które ułatwią walkę z dopalaczami. Teraz zostały one włączone do nowego projektu. Należy pamiętać, że są to propozycje przygotowane nie tylko przez przedstawicieli świata nauki, ale także praktyków, którzy na konferencjach dzielą się z nami swoimi cennymi uwagami. Mam nadzieję, że nasze propozycje pozwolą w końcu wygrać nierówną walkę z osobami wprowadzającymi do obrotu tzw. dopalacze w całej Polsce – tłumaczy prof. Czesław Kłak, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Tym razem uczestnicy dyskusji skupią się m.in. na ocenie projektowanej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zakresie środków zastępczych. Mowa będzie o przestępstwach narkotykowych jako przestępstwach przeciwko życiu i zdrowiu, praktycznych aspektach stosowania ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i jej konstytucyjnych granicach. Wśród poruszanych tematów pojawią się także te dotyczące kryminologicznych aspektów narkomanii, przestępczości narkotykowej w sieci i wykrywania przestępstw narkotykowych wśród pseudokibiców oraz walki z przerzutem narkotyków na teren jednostek penitencjarnych. Omówiony zostanie także problem dopalaczy w województwie podkarpackim.

W dyskusji uczestniczyć będą pracownicy naukowi WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz praktycy na co dzień zajmujący się walką z dopalaczami i przestępstwami narkotykowymi. Wykład wprowadzający do dyskusji przedstawi prof. Czesław Kłak, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA. Później głos zabiorą m.in. dr Beata Bury i dr Marcin Dudzik, sędziowie sądów rejonowych oraz sędzia Grzegorz Maciejowski z Sądu Okręgowego, będący jednocześnie wykładowcami WSPiA. Głos zabiorą również: dr inż. Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie oraz mł. insp. dr Bartłomiej Kowalski, Naczelnik Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Polski w Rzeszowie. Swoimi spostrzeżeniami na temat walki z dopalaczami podzielą się również funkcjonariusze Zakładów Karnych w Jaśle i Uhercach Mineralnych, a także wykładowcy WSPiA prof. Katarzyna Kaczmarczyk – Kłak oraz mgr Arkadiusz Szajna.

Ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Dopalacze – nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii" odbędzie się w środę 20 grudnia 2017 r. w Sali 23 (budynek A) w rzeszowskim kampusie WSPiA przy ul. Cegielnianej 14. Początek dyskusji zaplanowano na godzinę 10:0.

Podkarpackie Forum Kryminalistyki
Są to cykliczne spotkania praktyków i teoretyków zajmujących się kryminalistyką i naukami penalnymi. Celem Forum jest wymiany poglądów, doświadczeń i wiedzy specjalistów z różnych obszarów kryminalistyki. Jest to pierwsza na Podkarpaciu inicjatywa integrująca liczne grono ekspertów kryminalistyki oraz przedstawicieli innych profesji, zajmujących się problematyką zwalczania przestępczości ze środowiskiem akademickim.

Autorski projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii
W ramach badań prowadzonych przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą prof. Czesław Kłak opracował autorski projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, oparty zarówno o doświadczenia polskie, jak i zagraniczne. Jego założenia zostały zaprezentowane m.in. podczas Panelu Ekspertów Najwyższej Izby Kontroli nt. dopalaczy (maj 2016) oraz ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w grudniu 2016 r. Projekt opracowany przez prof. Czesława Kłaka zakłada uznanie tzw. dopalaczy za produkty zabronione przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, przy jednoczesnym wprowadzeniu odpowiedzialności karnej za ich wytwarzanie, wprowadzenie do obrotu i udzielanie.

ip

fot. materiały prasowe

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama