Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

WSPiA zaprasza na otwarty wykład pt. "Owady w służbie organów ścigania"

2017-12-15

Entomologia medyczno-kryminalna, czyli nauka, która wykorzystuje owady w wykrywaniu i dochodzeniu okoliczności spraw karnych, będzie tematem najbliższego wykładu otwartego w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Podczas spotkania mgr Arkadiusz Szajna opowie m.in. o roli owadów w procesie ustalania czasu, jaki upłynął od zgonu. Wykład odbędzie się w najbliższy poniedziałek 18 grudnia 2017 r.Wykład odbędzie się 18 grudnia 2017 roku.

Do udziału w wykładzie otwartym w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką Kryminalistyki i Kryminologii. Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek 18 grudnia 2017 r. Początek o godzinie 18:30. w Sali 23 A w budynku głównym WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie.

Wykład wygłosi mgr Arkadiusz Szajna, wykładowca WSPiA oraz pracownik Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii oraz Medycyny Sądowej. Tematem spotkania będzie entomologia sądowa, czyli nauka wykorzystująca wiedzę o owadach dla różnorodnych potrzeb wymiaru sprawiedliwości.

Szczególnie skupimy się jednak na entomologii medyczno-kryminalnej – nazywaną także entomoskopią. Jest to nauka, która wykorzystuje owady w wykrywaniu i dochodzeniu okoliczności spraw karnych. Podczas spotkania wyjaśnimy m.in. rolę nekrofagów w procesie ustalania czasu zgonu. Wskażemy również jakie miejsce zajmuje entomologia sądowa w polskiej oraz światowej medycynie sądowej – wyjaśnia mgr Arkadiusz Szajna.

– Dodaje, że owady kojarzą nam się głównie z żądleniem, kąsaniem, piciem krwi i przenoszeniem różnych chorób. – Pamiętajmy jednak, że zapewniają one także równowagę biologiczną oraz odpowiadają za rozkład martwej substancji organicznej pochodzenia m.in. zwierzęcego, czy zwłok ludzkich. I właśnie tymi owadami najbardziej zainteresowane są organy ścigania i wymiar sprawiedliwości. Mogą bowiem pomóc w ustaleniu czasu śmierci i innych okoliczności, np. przemieszczania zwłok, ustalanie czy miejsce znalezienia zwłok jest miejscem, gdzie ciało uległo rozkładowi. Dzięki temu entomoskopia pozwala odpowiedzieć na co najmniej trzy z siedmiu złotych pytań kryminalistycznych: kiedy?, gdzie?, jak? – tłumaczy mgr Arkadiusz Szajna.

Organizatorem najbliższego wykładu otwartego jest działające w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej Koło Naukowe Karnistów "LEX".

ip

fot. materiały prasowe

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama