Sztuka
Dawne zakłady fotograficzne w Rzeszowie

Dawne zakłady fotograficzne w Rzeszowie

  • 2018-04-13, , godzina 17:00, do 2018-05-11
  • Atelier Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24, Rzeszów

Opis

Dawniej wierzono, ze stara fotografia zawiera duszę osoby fotografowanej, a dusza ta żyje tak długo jak długo ktoś jeszcze o tej osobie pamięta. Atelier Aparat Caffe poprzez wystawę „Dawne zakłady fotograficzne w Rzeszowie” podjęło próbę przybliżenia mieszkańcom historii rzeszowskich „łapaczy dusz”. W piątek 13 kwietnia 2018 r. o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy.

Fotografia jako medium od samego początku istnienia jest ściśle związana z historią, gdyż w jednoznaczny sposób na przestrzeni lat rejestrowała rzeczywistość. Dzięki niej mamy możliwości przeniesienia się w czasie i spojrzenia na wydarzenia i ludzi, których już nie ma. Przeglądając stare rodzinne albumy niejednokrotnie z nostalgią wspominamy swoich przodków, nie zastanawiając się, kto był autorem naszych fotograficznych pamiątek. Raczej obojętnie patrzymy na odwrotne strony zdjęć klejonych na różnej wielkości i grubości kartonikach zwanych winietami, na których dawni fotografowie reklamowali swoje usługi. Jest to element, który przykuł uwagę kuratorki wystawy – Moniki Rejewskiej-Mądrzyk.

W Rzeszowie najczęściej można natrafić na zdjęcia oznaczone znakiem cesarskiego i królewskiego nadwornego fotografa Edwarda Janusza. Jednak oprócz niego na przełomie XIX i XX wieku na terenie Rzeszowa funkcjonowali także: Dawid Abrahamowicz, Borys Bresner, Antoni Inasiński, Andrzej Indycki, Simson Spritzer, M. Wein, Józef Zajączkowski. Dzięki oznaczeniom na winietach starych zdjęć możemy czerpać informację o ich istnieniu i o ich artystycznym podejściu do „łapania dusz”. Osoby, które mają wiedzę na temat dawnych rzeszowskich zakładów fotograficznych proszone są o kontakt z Atelier Aparat Caffe w celu archiwizacji informacji na potrzeby pracy badawczej.

Wystawa portretów dawnych rzeszowian i winiet rzeszowskich zakładów fotograficznych powstała ze zbiorów Fundacji Aparat Caffe, zbiorów prywatnych Anny Starer i Marka Panka w portalu „Przeszłość w pamiątkach ukryta” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Wystawę można oglądać w dniach 13.04 – 11.05.2018 r. od wtorku do piątku w godz. 12:00 – 17:00 w Atelier Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie.

Ostatnio dodane
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

Light.Move.Festival.
Instalacje Light.Move.Festival. podbijają Polskę

Mocnym punktem festiwalu są instalacje świetlne.

Kupony i kody rabatowe