Literatura
Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

  • 2007-10-18, , godzina 17:00
  • Restauracja Va Bank (Rynek 5), Rzeszów

Opis

 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, autorem książki "Dojczland". Spotkanie poprowadzi dr Jan Wolski.
 

Andrzej Stasiuk, ur. w 1960 r. w Warszawie, prozaik, poeta, krytyk literacki. Włałciciel niesztampowej biografii: był usuwany ze szkół, zdezerterował z wojska, za co trafił na półtora roku do więzienia.

Zadebiutował w 1992 zbiorem opowiadań "Mury Hebronu". W 1994 roku opublikował tom poezji "Wiersze miłosne i nie", a rok później powieść "Biały kruk", na podstawie której Jerzy Zalewski nakręcił kultowy film "Gnoje". W 1995 roku ukazały się "Opowieści galicyjskie", a następnie "Przez rzekę", "Dukla", "Dwie sztuki (telewizyjne) o śmierci", "Jak zostałem pisarzem (próba autobiografii intelektualnej)", "Dziewięć", "Tekturowy samolot" - zbiór szkiców, esejów i małych próz pisanych w latach 90., tomy prozy "Zima" i "Jadąc do Babadag". W 2000 roku, wspólnie z Jurijem Andruchowyczem, wydał "Moją Europę. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową", a z Olgą Tokarczuk i Jerzym Pilchem "Opowieści wigilijne". Rok 2005 przyniósł sztukę "Noc czyli słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna", a 2006 - "Fado".

Ostanio opublikował sztukę teatralną "Ciemny las" i tom prozy "Dojczland". Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie europejskie języki, a także na koreański. Mieszka w Beskidzie Niskim.


Recenzje książki "Dojczalnd"

"Osnowa fabularna tej książeczki - śmiesznej, a zarazem melancholijnej - jest prosta: od kilkunastu lat Andrzej Stasiuk jako pisarz odbywa tury objazdowe po krajach niemieckojęzycznych. Czyta, odpowiada na pytania, wraca do hotelu, rano wsiada w pociąg, idzie na spotkanie, czyta, odpowiada na pytania, wraca do hotelu ..." /Przemysław Czapliński/

"Jest to opowieść o niełatwym losie literackiego gastarbajtera. Pełna jest celnych obserwacji, błyskotliwych refleksji oraz niewyszukanego humoru." /Autor/

"Czyta się to świetnie! Zachwyca lekkość Stasiukowego pióra, żartobliwy ton, zręczne żonglowanie stereotypami ('ta opowieść jest pełna uprzedzeń'), z całą świadomością prowokacji, jaką owa żonglerka jest podszyta. I jeśli ktoś lubi pogodną, gawędziarską książkę tego autora sprzed dziewięciu lat ("Jak
zostałem pisarzem"), a piszący te słowa bardzo ją lubi, to będzie mu dobrze również z 'Dojczland'."
/Dariusz Nowacki, "Gazeta Wyborcza"/

"Andrzej Stasiuk, piewca bezdroży Albanii, wielbiciel rumuńskich paradoksów i entuzjasta bałkańskich przestrzeni, napisał świetną książkę o Niemczech, kraju, który we wszystkich możliwych aspektach jest przeciwieństwem zapoznanych obszarów środkowo- i wschodnioeuropejskich.  'Dojczland' nawiązuje do najlepszych prozatorskich osiągnięć pisarza, zwłaszcza do świetnego 'Jadąc do Babadag' - podróż jest tu przede wszystkim metodą konstruowania własnej tożsamości i pretekstem do snucia opowieści." /Artur Madaliński, "Polityka"/

"Wielką radość sprawił mi Andrzej Stasiuk książką 'Dojczland'." /Jarosław Klejnocki, "Czytelnia Polityki"/

"Kiedy próbuję szukać literackich analogii, przychodzą mi na mysl świetne 'Europeana' Patrika Ourednika." /Piotr Kofta, "Dziennik"/


Polecamy
Ostatnio dodane
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.