Inne - Z Organizacji

Relacja z OSOTT 2013

2013-11-20 11:14:06 | Rzeszów

58 prezentacji przeźroczy, 9 pokazów filmowych, 3 spotkania autorskie, sesja „Geografia podróżowania”, to w największym skrócie podsumowanie XXIX OSOTT-u. Odbył się on w dniach 8-11 listopada, tym razem w Rzeszowie.

Impreza, po 12 latach, opuściła Orle Gniazdo w Szczyrku, na zaproszenie prof. Aleksandra Bobko - Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego i Tadeusza Ferenca - Prezydenta Miasta Rzeszowa, którzy objęli nad nią patronat honorowy. W hotelu Rzeszów, pod wodzą Pani Prezes Edyty Podkulskiej, zrobiono wszystko, aby podróżnicy czuli się jak najlepiej. Niektórzy żartowali, że warunki były zbyt luksusowe jak dla globtroterów. Również sąsiedni hotel Forum oferował niezłe warunki, a wszystko to w znakomitych cenach. Po królewsku zostali przyjęci prezenterzy, bo pobyt dla nich był bezpłatny.

OSOTT to poważna impreza o dużych wartościach edukacyjnych. Można było się o tym przekonać oglądając prezentacje. W większości przypadków były znakomicie przygotowane i nie ograniczały się jedynie do pokazywania ciekawych zakątków świata ale były pogłębione o wątki etnograficzne, religioznawcze, historyczne czy antropologiczne. Znakomite prezentacje, ale przede wszystkim znakomici prezenterzy i uczestnicy. Można było zauważyć dużą rozpiętość wiekową – od licealistów do emerytów, co jest kolejnym dowodem, że podróżować można w każdym wieku. Dla większości OSOTT-owiczów podróżowanie to życiowa pasja, a na codzień oddają się innym zajęciom zawodowym (od spawacza do profesora, ale znalazł się także były żołnierz Legii Cudzoziemskiej) dlatego tym większy szacunek, że swoje podróżnicze zainteresowania kultywują z tak wielkim zaangażowaniem.

Gościem honorowym OSOTT 2013 był słynny podróżnik i eksplorator, Marek Kamiński, dla którego zorganizowano specjalne spotkanie z mieszkańcami Rzeszowa. Marek odwiedzając ważny ośrodek lotniczy jakim jest Rzeszów, odbył skok spadochronowy nad rzeszowskim lotniskiem w Jasionce. Mówiąc o prezenterach warto zwrócić uwagę, że na otwarciu imprezy wystąpiło kilku rzeszowskich podróżników udowadniając, „iż Rzeszowianie nie gęsi i swoich podróżników mają”. A na marginesie – właśnie z Rzeszowa pochodzi Andrzej Urbanik, twórca OSOTT-u. Na spotkanie przybyło kilku zagranicznych podróżników – z Włoch, Niemiec, Izraela i Indii. Co więcej Satyanam - autentyczny Sikh, opowiedział jak wygląda tradycyjne sikhijskie wesele ilustrując to pięknymi przeźroczami.
     
Mówiąc o uczestnikach trzeba podkreślić, że dopisali, bo w sali konferencyjnej, gdzie przygotowano 500 krzeseł często brakowało miejsc. Imprezę uświetnili swoją obecnością prof. Aleksander Bobko (Rektor UR), prof. Wojciech Czarny (Dziekan Wydz. Wychowania Fizycznego UR) i dr Marta Niewczas (członek Komisji Kultury, Sportu i Turystyki UM Rzeszowa).

W poniedziałek (11 listopada) zorganizowano specjalną sesję dla mieszkańców Rzeszowa. Na program złożyły się projekcje ciekawych filmów pokazujących świat w aspekcie różnych problemów z których na codzień nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Bardzo ciepło zostały także przyjęte spotkania z Wojtkiem Dąbrowskim (pierwszy Polak, który dotarł do wszystkich krajów świata) oraz Elą i Andrzejem Lisowskimi (podróżnicy i dziennikarze, twórcy programów radiowych i telewizyjnych).

Rozstrzygnięto także tradycyjne konkursy. Laureatami konkursu na relacje z podróży zostali Anna i Paweł Mańczyk (Filipiny) i im przypadł w udziale namiot ufundowany przez firmę Marabut. Wyróżnienia otrzymali Walenty Zajkowski (Japonia i Korea Południowa), Joanna Kusiak (Indonezja), Czesław Czmut (Uzbekistan) oraz Ewa i Krzysztof Lisowscy (Rapa Nui). Wszystkie relacje znalazły się w tomie XVII książki Przez świat.

W konkursie FOTO-HIT-OSOTT 2013 (na najlepszą fotografię) główną Nagrodę (plecak ufundowany przez firmę Polska Grupa Energetyczna) zdobyła fotografia Piotra Bartosiewicza (Fotograf w oczach dziecka) a wyróżnienia prace Joanny Mrówki (Gan), Pawła Lipskiego (Quo Vadis), Magdy i Mirka Osip-Pokrywków (Dentysta) oraz Kamila Duńskiego (Mnisi fotografujący).

W konkursie PLAKAT-OSOTT 2013 (na najlepszy fotoreportaż) Główną Nagrodę (namiot ufundowany przez firmę Husky) otrzymał plakat Joanny Mrówki (Oko na Maroko) a wyróżnienia dostali Sławomir Malinowski (Ludzie Sahary), Anna Drygas (Rumuński Kalejdoskop), Julia Witczuk (Dzień świstaka) oraz  Magda i Mirek Osip-Pokrywkowie (Na zielonej Ukrainie).

Specjalną nagrodę (maska afrykańska ufundowana przez firmą Etnobazar) dla najlepszej spośród wszystkich prac fotograficznych otrzymała Joanna Mrówka za plakat Oko na Maroko.  

OSOTT-owi towarzyszyła tradycyjna księgarnia wydawnictwa Bezdroża oraz sklepik Etnobazar z rękodziełem afrykańskim.

OSOTT 2013 wsparli finansowo bądź rzeczowo Urząd Miasta Rzeszów, Polska Grupa Energetyczna, Hotel Rzeszów, Etnobazar, Bezdroża, Seosklep24, Marabut, Husky.

Liczni byli również partnerzy – www.imprezy-dla-podroznikow.pl, TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, FujiFilm, Nowiny (gazeta codzienna), Ceneria, Traseo, Poznaj świat, Loter, Day&Night, Manko (magazyn studencki), Travel channel, Fabryka podróżnika, Peron4, www.dlastudenta.pl, wrower.pl, YouGo, Imprezy Rzeszów, Strefa imprez, Nowiny24, Małopolska24.

Pobyt uczestnikom imprezy umilił browar Leżajsk.

Imprezę po wodzą Andrzeja Urbanika zrealizowali Monika Urbanik, Marcin Jaworski i Krzysztof Urbanik z www.travelbit.pl oraz  Maciej Brożyna i Łukasz Gondek z Wydziału Wychowania Fizycznego UR, których wspierała grupa woluntariuszy.

Trzeba przy tym powiedzieć, że głównym zwycięzcą okazał się Rzeszów bowiem miasto globtroterom bardzo się spodobało, a dla wielu z nich jego urok był prawdziwym odkryciem. OSOTT-owicze zgodnie postanowili, że spotkają się w pięknym Rzeszowie za rok.

ip

Słowa kluczowe: ossot 2013 rzeszów spotkanie turystyka podróże
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Inkubator absolwenta dla niepełnosprawnych studentów, od Fundacji Sustinae

Szczegóły projektu "Student, absolwent, specjalista - zintegrowany program wsparcia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy".

Polecamy
Inkubator absolwenta dla niepełnosprawnych studentów, od Fundacji Sustinae

Szczegóły projektu "Student, absolwent, specjalista - zintegrowany program wsparcia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy".

Angielski B2 plus - o co w tym chodzi?

Język angielski ciągnie się za nami przez cały proces edukacji. Po zaliczeniu na studiach języka na poziomie B2 przychodzi pora na kurs B2 plus… Dowiedz się, dlaczego!

Ostatnio dodane
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.