Dzieje się - Sztuka

Jarmark Świętojański w Krakowie!

2010-06-17 11:13:46 | Rzeszów

Po raz pierwszy od dawnych czasów w Krakowie odbędzie się wielki jarmark średniowieczny. Każdego, kto znajdzie chwilę wolnego by wpaść do grodu Kraka na weekend lub nawet jednodniowy urlop czekają nielada atrakcje!

W dniach 23-27 czerwca na Bulwarze Czerwieńskim zapanuje atmosfera z dawnych lat, a to za sprawą Jarmarku Świętojańkiego. Przybędą wędrowni komedianci, kuglarze, trubadurzy, facimiechy, kupcy i kramarze z odległych stron. czeka podróż w czasie do średniowiecznego miasteczka, z jego zwyczajami, tradycjami, rzemiosłem, tańcami i hulankami. Jeżeli więc interesuje Cię historia naszego kraju albo lubisz po prostu dobrą zabawę z niezwykłą oprawą, zapraszamy!

Pod Wawelem kupcy rozłożą towar w drewnianych kramach lub namiotach z grubego płótna. Gości powita gospodarz miasta otoczony orszakiem paziów i dam, a zakonnicy z Tyńca przypłyną na flisackich łodziach z piwem i miodem.

Przez pięć dni Jarmarku Świętojańskiego na gości czekać będą: kramy z jadłem (kuchnia Słowian, piwa i miody, zielarskie), biżuterią i dawnymi strojami (kaletnictwo, bursztyniarstwo, tkactwo, krajki), bronią (łuki, płatnerz), ale także przeróżnego rodzaju sprzętami użytku codziennego, zabawkami i artykułami papierniczymi. Cyrulicy zaprezentują medykamenty (robaki, larwy, zioła!), opowiedzą o puszczaniu krwi i wyrywaniu zębów przez kowala. Płatnerz zademonstruje jak wyklepać zbroję, łucznicy będą uczyć trzymania łuku i kuszy, a każdy będzie mógł spróbować sił w tej niełatwej sztuce. Będzie także można nauczyć się lepienia garnków, filcowania wełny, szycia butów, szlifowania bursztynów, lania świec z wosku i kręcenia powrozów. Ale to nie wszystko. Goście Jarmarku będą mogli zdobyć zaszczytny tytuł: damy dworu, pazia, szafarza dworskiego, a nawet królewskiego inwestygatora.

Powodów do narzekania nie będą mieć także miłośnicy dobrej kuchni. Nie zabraknie świeżo pieczonych mięsiw i wędzonych kiełbas, a także warzonego na miejscu piwa. Przy okazji pałaszowania tradycyjnych pyszności będzie można dowiedzieć się jak dawniej warzono piwo, co gotowali Słowianie, czego nauczyli się od innych ludów, a co przywieźli zamorscy kupcy.

Zapraszamy także najmłodszych. Nie tylko posłuchają bajarza i wróża, ale także pomogą pogańskiemu kapłanowi w przygotowaniach do obrzędów i podpatrzą na czym polega sztuka czerpania papieru i drukarstwa. Oprócz żonglerki i nauki chodzenia na szczudłach, tańców słowiańskich i plecenia krajki oraz dawnych ćwiczeń sprawnościowych (bieg na trzyosobowych nartach, przeciąganie krążka, utrzymanie równowagi przy łapaniu zawieszonego na słupie worka z piaskiem), przygotowano także specjalne ścieżki edukacyjne. Na najmłodszych czekać będą warsztaty tańca dworskiego, plecenia wianków, składania ukłonu dworskiego, tkania, pieczenia podpłomyka, pisania gęsim piórem, zdobienia papieru, nawlekania korali, haftowania czy fechtunku, zakładania zbroi i strzelania z łuku. Będzie także można wziąć udział w przyspieszonym kursie na stolnika królewskiego, na którym dzieci dowiedzą się jak obsługiwano królewski stół, jakie podawano potrawy i jakie zamawiano produkty. Na odważnych czekają zagadki kryminalne. Pociechy, biorące udział w śledztwie jako inwestygatorzy królewscy, pomogą wytropić rabusia, który grasuje na jarmarku.

Pragnący odpoczynku będą mogli udać się do karczmy, gdzie przy dźwiękach muzyki odpoczną od zgiełku dnia. Odbywać się tutaj będą inscenizacje walk pomiędzy wojami przybyłymi na jarmark oraz tradycyjny sąd – słowiański wiec. Z karczmy wyruszy także orszak złożony z kupców, rzemieślników, tancerzy i pieśniarzy, który przejdzie na Rynek obwieszczając wieść o obrzędach ku czci św. Jana. Wieczorem wszyscy zbiorą się, by w świetle ognisk świętować noc Kupały.

ip

Jarmark medialnie wspiera:

Słowa kluczowe: Jarmark Świętojański, Wianki 2010, średniowieczne kramy, weekend w krakowie, wakacje,plan na wakacje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Autoportret w stroju polskiego szlachcica
Zaginiony, odnaleziony, sprowadzony do Polski, czyli historia obrazu Maurycego Gottlieba

Poznajcie obraz "Autoportret w stroju polskiego szlachcica" oraz jego autora.

Aleksander Bogomazow Portret Åźony Wandy Monastyrskiej
Malarstwo Aleksandra Bogomazowa - opowieść o sztuce "ukraińskiego Picasso"

Dzisiaj jego obrazy sprzedają się za miliony dolarów!

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.